Tieto spotrebiče by ste si mali kúpiť do každej domácnosti – čo robiť, aby vám vydržali čo najdlhšie?
15 min čítaniaČi už práve zariaďujete, alebo vynovujete, niektoré zariadenie by sa jednoducho malo nájsť v každej domácnosti. Prevažne ide o spotrebiče, bez ktorých sa už v súčasnosti nezaobídeme. Aby nám vydržali čo najdlhšie, musíme sa o nich aj správne starať. Ako na to?
Najvyťaženejšia a najpotrebnejšia
Dobrá práčka sa nám stará o čistú a sviežu bielizeň. Obvykle z nej len vytiahneme vypraté oblečenie a nevenujeme jej viac pozornosti. V prvom rade, je dôležité zadovážiť si kvalitnú práčku – pozrite si napríklad naše tipy, akú práčku kúpiť.
Po každom praní by ste práčku mali nechať preschnúť. Nechávajte otvorené dvierka práčky, aby mohol dobre vyschnúť bubon a vo vnútri sa nedržala vlhkosť. Pootvorte tiež zásobník na pracie prostriedky. Aspoň raz mesačne práčku poriadne vyčistite.
Práčku nepreťažujte, dávajte si pozor na rôzne zabudnuté predmety vo vreckách, ako sú vreckovky, mince a podobne a perte radšej práškom, než gélom, pretože po géle zostávajú v práčke zvyšky, najmä pri programoch s nízkou teplotou.
S vreckami alebo bez, starať sa musíte
Ďalším najvyužívanejším a nepostrádateľným spotrebičom je určite vysávač. Aj on si však okrem odkladania a vyberania zo skrine zaslúži aj pravidelnú starostlivosť, vďaka ktorej nám bude naďalej verne slúžiť. Aby sme presne vedeli, ako sa starať o vysávač, je nutné vedieť, ako funguje vysávač, teda presnejšie, ako fungujú jednotlivé typy vysávačov a ako konkrétne sa o ne starať. Pre lepší prehľad si môžete pozrieť aj náš test vysávačov.
V prípade vreckových vysávačov ide hlavne o pravidelné vymieňanie vreciek. Nikdy nečakajte až do ich úplného naplnenia. Čo sa týka čistenia HEPA filtra, mali by ste si zistiť, či je ten na vašom vysávači umývateľný alebo neumývateľný a podľa toho zvoliť spôsob čistenia. Pri cyklónových vysávačoch sa zasa odporúča vyprázdnenie nádoby po každom väčšom vysávaní. Tiež si dávajte pozor, aby ste nádobu zakaždým správne nasadili, lebo inak sa môžu hromadiť nečistoty pri motorovom filtri.
Paradoxne, najviac je potrebné starať sa o robotický vysávač, ktorý nám zaisťuje vysávanie bez námahy. Okrem vyprázdňovania a čistenia zbernej nádoby musíte ešte čistiť filter, senzory, rotačnú kefu, kolieska aj telo vysávača.
Rozhoduje materiál
V neposlednom rade je “srdcom” správnej domácnosti kvalitná sedačka (pozrite si ponuku kvalitných sedačiek, z ktorých si môžete vybrať podľa svojich predstáv). V tomto prípade rozhoduje materiál, z ktorého je sedačka vyrobená. Podľa neho sa následne o svoju sedačku musíte starať.
Asi najrozšírenejšie sú látkové sedačky, pretože majú najväčší výber, čo sa farieb a vzorov týka. Pravidelná starostlivosť o takýto typ sedačky by v sebe mala zahŕňať vysávanie, impregnáciu a čistenie. Vysávať sedačku sa odporúča raz týždenne, dôkladné vyčistenie alebo tepovanie aspoň 2-krát ročne.
Pri sedačkách z ekokože je potrebné myslieť na niekoľko základných pravidiel – pohovka by nemala byť vystavená teplotám vyšším ako 25°C a priamemu slnečnému žiareniu. Vystačíte si s jemnou handričkou a slabým mydlovým roztokom, prípadne prostriedkom určeným na ošetrenie ekokože.
Kožené sedačky si vyžadujú pravidelnú starostlivosť, ktorá spočíva v odstraňovaní prachu a nečistôt, impregnovaní a minimálne 2–krát ročne je potrebné dôkladné vyčistenie a konzervovanie. Na kožu nikdy nepoužívajte bežné čistiace prostriedky, ale iba tie, ktoré sú na to určené.