So. 21. dec 2024

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Pri výbere podlahy nezabudnite na týchto 7 vecí

15 min čítania

Podlaha dokáže zlepšiť, ale aj zhoršiť celkový dojem interiéru. Môže vám sadnúť, no aj byť nevhodná pre váš životný štýl a rozpočet. Či už rozmýšľate o novej podlahe u vás doma alebo pre váš nový dom, tento článok vás obohatí o dôležité vedomosti.

Pri výbere podlahy nezabudnite na týchto 7 vecí
Pri výbere podlahy nezabudnite na týchto 7 vecí (zdroj: Bigstock)

1. Neprepočítajte sa

Cena za materiál a prácu pri kladení podlahy sa bude výrazne líšiť podľa jej druhu. Ak si nesprávne prepočítate náklady na prácu, môže vám to prederaviť vrecká. Niektorých ľudí láka keramická dlažba, ktorá je relatívne lacná, no jej pokladanie môže vyjsť draho. Drevená podlaha znie takisto lákavo, no budete obmedzení vo výbere materiálu – napríklad dovezené exotické drevo je výrazne drahšie.

2. Nezabudnite na deti a zvieratá

Každý podlahový materiál má rôzne vlastnosti. S odolnosťou to nie je inak, a ak máte malé deti či domáce zvieratá, odporúčame zvážiť aj tento faktor. Drevené podlahy sa môžu ľahko poškriabať a keramické zase pri páde ťažkých predmetov prasknúť. Našťastie je najodolnejšia možnosť, laminát, aj tou najlacnejšou.

3. Chcete drevo? Myslite na toto

Pri drevenej podlahe si môžete vybrať z masívnej či lacnejšej viacvrstvovej. Tá sa neskôr potiahne lakom, voskom alebo olejom. To, ktorú úpravu si zvolíte, závisí od vašich estetických a praktických očakávaní.

Ak chcete luxusne pôsobiacu lesklú podlahu, siahnite po laku. Nezabudnite však, že pri poškodení ju treba celú prebrúsiť a nalakovať znova, čo je veľmi drahý špás. Olejované a voskované podlahy na druhej strane lepšie skryjú poškodenie tým, že sú matné. Naviac si zachovávajú textúru a prirodzený vzhľad dreva.

Pri výbere podlahy nezabudnite na týchto 7 vecí
Pri výbere podlahy nezabudnite na týchto 7 vecí (zdroj: Pexels)

4. Pri podlahovom kúrení dávajte pozor

Ak ste sa rozhodli pre podlahové kúrenie, existujú isté obmedzenia, ktoré musíte vziať do úvahy. Samozrejme, náročnosť práce a cena budú vyššie, no to nie je všetko. Pri drevených parketách, ktoré sa s „podlahovkou“ najčastejšie kombinujú, sa vyhnite breze, buku, javoru či jaseňu.

Navyše sa treba uistiť, že nie sú hrubšie ako jeden centimeter. Vhodnou alternatívou je aj keramika, no pri nej budete musieť kúriť vždy, pretože je to chladný materiál.

5. Lepiť či nelepiť?

Laminátovú podlahu môžete ukladať dvoma spôsobmi – lepením a pokladaním na podložku. Lepenie je síce zdĺhavejšie a ťažšie na demontáž, no zaručí lepšiu odolnosť voči vode. Druhá variácia sa nazýva aj plávajúca podlaha. Je jednou z najpopulárnejších možností vďaka jej nízkej cene, rýchlej montáži a demontáži. Musíte si však pri nej dávať pozor na tekutiny, pretože môžu zatiecť a znehodnotiť ju.

6. Ušetrite renováciou

Ak sa vám náhodou zunovala vaša stará drevená podlaha, kompletná výmena nemusí byť jediným riešením. V móde je aj vybrúsiť starú podlahu a potrieť ju podľa požadovaného efektu lakom alebo olejom. Takto môžete ušetriť tisíce eur a dlhé dni prerábania, upratovania a sťahovania. Ak máte radi retro štýl, šmirgeľ a olej na podlahu je všetko, čo budete potrebovať.

7. Keramiku si zanalyzujte

Pri keramických, respektíve porcelánových podlahách je dôležité pozrieť sa na jej parametre, konkrétne na jej kategóriu na stupnici tvrdosti a pórovitosť. Najvyššou kategóriou tvrdosti pri keramických podlahách je trieda päť, pričom vhodná do každej izby je aj trieda štyri. Trieda tri už môže byť poškodená malými čiastočkami či ťažkým nábytkom. Čo sa pórovitosti týka, obzerajte sa po nepriepustnej podlahe. Tá vám zaručí dlhodobú trvácnosť a jednoduchšie čistenie.

Komerčný článok