7 tipov pre interiér chaty: Ako sa odlíšiť?
16 min čítaniaChystáte sa vybaviť či prerobiť interiér vašej chaty, no netušíte, ako vystúpiť z radu. Všetky chaty sa vám zdajú jednotvárne, nudné a chcete, aby vás tá vaša nadchla. Túžite ohromiť vašich hostí unikátnym interiérom. Ak tento popis sedí na vás, ste na správnom mieste. Týchto 7 tipov vám pomôže dostať vašu chatu na vyššiu úroveň.

1. Svetlé drevo namiesto tmavého
Keď sa povie chata, väčšina z nás si predstaví domček z tmavého dreva, ktoré vidno rovnako v exteriéri aj v interiéri. Moderné chaty však často idú proti tejto tradícii a využívajú napríklad tatranský obklad (tatranec) zo svetlejších driev. Svetlé drevo opticky zväčšuje priestor a pomáha presvetliť interiér. Zároveň je lepšie pre vytvorenie kontrastu s nábytkom či dekoráciami, ktoré by sa pri tmavšom dreve mohli ľahko stratiť.
2. Parožie na sto spôsobov
Parožie sa na dekoráciu interiéru používalo už v stredoveku. Je to jedno z umeleckých diel, ktoré príroda vytvára úplne sama. Je len na vás, ako s ním naložíte. Môžete ho využiť ako stojan, vešiak na kabáty, luster alebo samostatne. Vyvarujte sa však miest, kde môže byť nebezpečné. Ak si jeden z týchto 7 tipov musíte zobrať k srdcu, je to tento. Bez poriadneho parožia predsa nie je poriadna chata.

3. Kožušiny, kožúšky a kožušteky
Stále ostávame pri tématike zvieracích materiálov. Samozrejme, pravé kožušiny je už veľmi ťažké zohnať, a aj to za vysokú cenu. Napodobeniny však v poslednej dobe dosiahli vysokú kvalitu a sú vhodnou etickou a ekonomickou alternatívou. Hodia sa ako prehozy na postele, pohovky, ale aj kreslá. Ak máte odvahu, môžete ich použiť aj ako koberec, no čaká vás veľa vysávania a vyčesávania.
4. Svetlo, svetlo, svetlo
Mnohým chatám chýba dostatok svetla. Síce sa potom ľahšie skryje špinavá podlaha či koberce, no pocitu oddychu a pohody to nepridáva. Prítmie nepomáha ani nábytku či dekoráciám, ktoré chcete ukázať. Preto sa snažte pridať zdroj svetla všade, kde je to možné. Pre chaty sa odporúčajú teplé svetlá, ktoré pôsobia upokojujúco a jemne. Príliš chladné svetlá sú, naopak, depresívne a nelichotia ani drevu či iným materiálom používaným v chatách.
5. Neobvyklé kombinácie
Samozrejme, neradíme vám použiť ružové linoleum, máme na mysli o čosi nenápadnejšie kombinácie. Napríklad kombinácia viacerých odtieňov dreva či materiálov. Ak to váš rozpočet dovolí, zakomponujte tmavý mramor do krbu alebo kuchynskej linky. Skúste v niektorých častiach použiť minimalistické svetlá. V kúpeľni sa môžete vyhrať s modernými zrkadlami, batériami, umývadlami či vaňou a kombinovať ich s typickými drevenými stenami a stropom.
6. Kameň ako dokonalý partner dreva
Oba druhy sú pevné a trvanlivé prírodné materiály. Kameň odporúčame použiť aspoň v jednej časti chaty, aby dotvoril prírodnú atmosféru, bez ktorej sa žiadna chata nezaobíde. Kameňom možno obložiť krb, kúpeľňu či celé steny. Vybrať si môžete z rôznych druhov kamenných obkladov, no do chaty sa najviac hodí skalný obklad a pílené remienky, pretože pôsobia neupravene a prirodzene.

7. Obrazy
Obrazy nie sú vhodnou dekoráciou len do bytu či domu, ale aj do chaty. Na chate sú práve ešte lepšie v tom, že sa vám rýchlo nezunujú. Zatiaľ čo v byte vidíte daný obraz každý deň, v chate sa ním kocháte len niekoľko dní v roku. Preto odporúčame na chatu dať svoje obľúbenejšie kúsky, takto aspoň dlhšie ostanú obľúbenými. Fantázii sa medze nekladú, umenie je subjektívne, a tak vám v tomto poslednom tipe dávame voľnú ruku.
Komerčný článok